2013 Filmimuusikas

 

1. Inside Llewyn Davis

Vendade Coenite uusima filmi hing peitub tema lauludes ning milline hing sel on. Need laulud on minu teadvusse juba sedavõrd kodeeritud, et rohkem kui kuu pärast filmi nägemist, kuulan ma neid ikka regulaarselt ning sõnad on samuti pähe selle ajaga kulunud. Nende lugude nautimise eelduseks on muidugi folkmuusika meeldimine (Bob Dylan, kelle isik varjutab tervet filmi, on üks mu suuri lemmikuid).

Terve film on Llewyinit kehastava Oscar Isaac’i õlgadel, kes ise laulab ning mängib kitarri ja on seda tehes lihtsalt erakordne. Kui enamasti on seda laadi filmides laulude lühendatud versioonid, siis siin on mitu täispikkuses esitust, tehtud live‘s kaamera ees (mida tänapäeval ei tee enam pea keegi). See kõik annab Llewynile harukordselt autentse tunnetuse, mis ei ole minust senini lahkunud.

Fare Thee Well (Dink’s Song)  (Oscar Isaac; Marcus Mumford)

Please Mr. Kennedy (Justin Timberlake; Oscar Isaac; Adam Driver)

2. Before Midnight (Graham Reynolds)

Linklater’i Before saaga kolmas film leiab aset maalilises Kreekas, kus Celine ja Jesse puhkavad või vähemalt proovivad puhata. Kreeka muusikat leidub ka filmi helireal, mis on kaunilt tasane (rohkelt laisa võitu käeliigutustega klaveri ja kitarri käike), kuid samas ka tuntavalt melanhoolne, nagu film isegi. Esmase armumise ekstaatilisus on asendunud abielu argimuredega ning aja jooksul kogunenud allasurutud tunnetega, mis filmi lõpus mõlema suhtes armutult pinnale tungivad.

Stou Mema Ta Traina (Panayiotis Antellis)

The Best Summer of My Life (Graham Reynolds)

3. Searching for Sugar Man (Sixto Rodriguez)

Rodrigueze nimi oli kuni selle dokfilmi väljatulekuni eelmisel aastal enamikule maailmale (va. Lõuna-Aafrika Vabariigile, kus ta oli suurem kui Elvis) täiesti tundmatu ning kuulates neid hämmastavaid laule on see tõsiasi äärmiselt raskesti usutav. Nende lugude ühiskondlikult terav poeesia on täiesti võrreldav Dylaniga ning fakt, et Rodrigueze mõlemad plaadid läbi kukkusid on lihtsalt…ebaõiglane (vist kõige sobivam sõna selle kohta).

Sugar Man

I Wonder

4. La grande bellezza (The Great Beauty)

On igati mõistetav, et film ühiskonna kõrgkihi liiderdavast ning liialdustesse uppuvast elust omab aasta kõige eklektilisemat soundtracki. Siin on kõike – technost Arvo Pärdini – ning see kõik sobib filmi eri kontekstidesse. Samuti on muusika hea vahend, millega tuua välja kontraste, mida film kasutab ohtralt (filmi esimene üleminek on selle suurepärane näide).

The Beatitudes (Vladimir Martynov; Kronos Quartet)

Mueve la colita (El Gato DJ)

5. Upstream Color (Shane Carruth)

Shane Carruth on tõeline kinematograafiline ühemeheansambel ning selle hulka kuulub ka oma filmidele muusika kirjutamine. Nagu film ise, on ka selle heliriba abstraktne, somnambuulne, kakofooniline. Seda ei saaks nimetada ilusaks, kuid sel on tugev roll filmi toimimiseks vajaliku atmosääri loomisel. See jääb alateadvusse vibreerima ilma, et sa ise seda teadvustaksid.

As If It Would Have A Universal And Memorable Ending

Leaves Expanded May Be Prevailing Blue Mixed with Yellow of the Sand

6. Pitch Perfect

Mitmed 2013. aastal kõige enam positiivset vastukaja saanud komöödiad nagu This Is the End ja The World’s End (palju koomilist maailmalõppu) jäid mul nägemata. See öeldud, oli Pitch Perfect mu lemmikkomöödia sel aastal. See on põhimõtteliselt alternatiivse dimensiooni Bring It On, kus konkureerivate tantsurühmade asemel on konkureerivad a capella grupid. Kõigi selle keskkooli õpilaste jaoks näikse a capella olevat põhiline elumõte. Filmi soundtracki teevad tõeliselt nauditavaks erinevate pophittide popurriid, esitatud loomulikult ilma igasuguste instrumentideta.

A-ca-tastic!

Bella’s Finals

Cups (Anna Kendrick)

7. The Great Gatsby

Baz Luhrmann võtmas kampa Jay-Z, et hoolitseda muusika eest ehk kõige kuulsamas loos 20ndate aastate Ameerika elust ja melust. Raske on olla veel anakronistlikum – kõrvutada 20ndate džässiajastu 21. sajandi hip-hopiga. See iseenesest ei ole kõige hämmastavam. Kõige hämmastavam on, et see töötab.

Young and Beautiful (Lana Del Rey)

No Church In The Wild (Jay-Z; Kanye West; Frank Ocean)

8. Mud (David Wingo)

See moodne Huckelberry Finni lugu kasutab muusikat ülimalt efektselt, et luua lapsepõlve helget õhkkonda, millesse tasapisi hakkab imbuma täiskasvanute maailma süngust ja ohtlikkust.

Snakebite (Lucero)

Juniper (David Wingo)

9. Star Trek Into Darkness (Michael Giacchino)

Giacchino parim töö on ehk jäänud siiski Pixari aegadesse (Up, Ratatouille), kuid koostöö Abramsiga on samuti andnud päris häid vilju. Arvestades, kui John Williams’ilikult osa sellest helireast tundub, ei kaota muusikasõbrad ehk palju, kui Giacchino jääb uusimast Star Warsi ümbertöötlusest eemale, kuid oleks siiski tahtnud kuulda, mida ta sellele oleks omalt poolt toonud.

Logos/Pranking the Natives

Ship to Ship

10. Oblivion (M83)

Järjekordne Joseph Kosinski film, mis on kohutav, kuid millel on viimase peal soundtrack. See hakkab tema puhul juba rutiiniks muutuma. M83 muusika pole küll nii erakordne kui oli TRON: Legacy ’ile helitausta teinud Daft Punk’i loodu, kuid sarnaselt tollega, oli muusika selle sci-fi sulami parim osa.

Earth 2077

Oblivion (M83; Susanne Sundfør)

11. The Hobbit: The Desolation of Smaug (Howard Shore)

On kuidagi eriti sobiv, et filmi, mille suurim nõrkus oli selle ülespuhutus, muusika suurim nõrkus, oli selle ülespuhutus. Eks teine on esimeses kinni. Kuidagi peab need pea kolm tundi muusikaga täitma ning arvestades seda, suudab Shore midagi päris nauditavat luua. Nagu film, oli ka selle muusika minu kõrvus allpool esimest filmi, kuid üldsegi mitte paha.

Thrice Welcome

I See Fire (Ed Sheeran)

Advertisements

~ kirjutas kinemart &emdash; jaanuar 2, 2014.

Üks vastus to “2013 Filmimuusikas”

  1. Jarmuschi “Only Lovers Left Alive” väärib ka siin mainimist, ja sugugi mitte ainult selle loo pärast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: